מרכז מהו"ת

מרכז מהות

מרכז מהו"ת – מרחב התעצמות ותובנה

 

בית ספרנו נבחר להיות הראשון ברמת גן להוביל את פתיחת מרכז מהו"ת ובכך הצטרף לרשת המונה עוד 35 מרכזים בבתי ספר יסודיים, חטיבות ביניים ותיכונים בארץ. המודל הוקם לראשונה על ידי ד"ר נעמי וורברנד במכללת סמינר הקיבוצים עבור סטודנטים המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז ו/או לקויות למידה.

 

חזונו של מרכז מהו"ת הוא לסייע בעיצוב אקלים חינוכי ולימודי בבית הספר, על מנת לסייע ללומדים בעלי לקויות למידה ו/או הפרעות קשב למצות את מלוא יכולותיהם, לקדמם, להעצימם ולאפשר את חווית ההצלחה לה הם כה זקוקים. אנו מאמינים כי תלמיד המרגיש טוב- לומד טוב! לכן המרכז דואג, בראש ובראשונה, לרווחה הנפשית של התלמידים וכתוצאה מכך גם להתקדמותם הלימודית.

 

מרכז מהו"ת הינו מרחב המעוצב כבית חם ואטרקטיבי. הלמידה מתקיימת בסביבה נגישה המותאמת לצורכי התלמידים ובאווירה נעימה ומקבלת. העבודה במרכז מסייעת לתלמידים לפתח מודעות, תובנה עצמית וחשיבה מטה-קוגניטיבית, הן ברמת הלמידה (זיהוי סגנון למידה, דרכי למידה יעילות ועוד) והן ברמת ההתנהלות בחיים (התארגנות במרחב, ניהול זמן, קבלת החלטות ועוד). לצד למידת אסטרטגיות למידה (קריאה, כתיבה וזיכרון), התלמידים נחשפים בסדנאות השיתוף למערכי תובנה המסייעים להם לזהות את החוזקות והקשיים הנובעים מהלקות, להבינם, לקבלם וייצגם בעולם. התלמידים עוברים תהליכי התעצמות רגשית ולימודים הבאים לידי ביטוי בלמידתם כיצד לעקוף את הקשיים ולנהל אותם.

 

מטרות המרכז:

  • מתן ייעוץ מקצועי וליווי אישי עבור התלמידים, ההורים וצוות בית הספר.
  • ליווי התלמיד בתהליכי פיתוח תובנה עצמית דרך זיהוי החוזקות והקשיים.
  • מתן כלים לניהול הקשיים ויצירת הצלחות תוך התנהלות יעילה יותר, הישענות על נקודות החוזק וקבלת העצמי לשם התעצמות התלמיד והפיכתו ללומד (ואדם) עצמאי.
  • יצירת הווי פנימי חברתי, דמוי משפחה תומכת באמצעות חגיגת ימי הולדת, חגים ואירועים.

 

המרכז מתוקצב על ידי עיריית רמת גן ולומדים בו 27 תלמידים, בקבוצות של שלושה. תלמידי מהו"ת נבחרו משכבות ה'- ח'. המרכז פתוח עבור התלמידים לאורך כל שעות הלימודים ובהפסקות. צוות המרכז מונה את מנהלת המרכז, יוליה מרקולוביץ ו-3 מורות מקצועיות: מיכל פרג, גילה ציון וליה עובד.